Domov / Správy / Správy z priemyslu / Čo je lepšie, PVC alebo PU koža? Sprievodca pre pohovky, autá, tašky a topánky

Čo je lepšie, PVC alebo PU koža? Sprievodca pre pohovky, autá, tašky a topánky

Oct 09, 2026 ------ Správy z priemyslu

Krátka odpoveď: Rozhodujú štyri otázky

Pred porovnaním údajových listov odpovedzte na tieto štyri otázky o konečnom produkte. Vyriešia diskusiu o PVC verzus PU rýchlejšie ako ktorákoľvek tabuľka špecifikácií – a vo väčšine komerčných aplikácií poukazujú na správne špecifikované PVC.

  1. Aký je dominantný mechanizmus opotrebovania? Trenie, odieranie, opakované stieranie, vlhkosť a plameň uprednostňujú PVC. PU môže ponúknuť ohyb pri veľmi nízkych teplotách a ultramäkký dotyk, ale tento okraj musí byť vyvážený proti riziku hydrolýzy.
  2. Čo sa dotýka povrchu? Opaľovací krém, pot, dezinfekčné prostriedky a mastné potraviny sú rutinné výzvy. PVC s nízkou migráciou s ochranným vrchným náterom dobre odoláva každodennému čisteniu. Dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu a niektoré rozpúšťadlá môžu napadnúť určité PU vrchné nátery.
  3. Aký dôležitý je dotyk? PU sa môže cítiť mäkšie v prvých desiatich sekundách, ale PVC môže byť napenené, povrchovo upravené a reliéfne, aby poskytovalo mäkký dotyk a zároveň si zachovalo lepšiu podporu, stálosť tvaru a čistiteľnosť.
  4. Aké sú náklady na výmenu? Správne špecifikovaná rolka z PVC často prináša nižšie náklady na rok prevádzky, pretože nehydrolyzuje, znáša čistiace prostriedky a drží reliéf. Lacný PU môže zlyhať rýchlejšie v horúcich a vlhkých podmienkach.

Ak ide o vysoko frekventovaný, stieraný povrch v kontrolovanej vnútornej klíme, PVC je zvyčajne racionálnou voľbou. Ak je aplikácia ultraľahká, mäkká na dotyk, priedušná alebo s nízkym zápachom, možno zvážiť PU. O všetkom ostatnom by sa malo rokovať s PVC ako predvolenou referenčnou hodnotou, nie ako záložným rozpočtom.

Čo PVC a PU koža vlastne sú

Oba materiály sú potiahnuté látky, nie koža. Označenie „koža“ v kategórii syntetických látok opisuje polymérny povlak spojený s textilným podkladom. To je dôvod, prečo sa dva kotúče s rovnakým názvom môžu správať úplne inak: polymér, zmäkčovadlo alebo polyol, podložka a proces poťahovania, to všetko mení výsledok.

PVC umelá koža

PVC umelá koža is built from polyvinyl chloride resin, softened with plasticisers such as DINP, DOTP or DIDP, then blended with calcium carbonate fillers, heat stabilisers and pigments. The paste is coated onto a knitted polyester or cotton backing, and often expanded into a foam layer to create a soft hand feel. Typical commercial constructions weigh between 480 and 900 g/m² and run from 0.5 mm to 1.5 mm thick. The plasticiser content, often 25 to 35 percent of the compound, is the single biggest variable in quality. A properly formulated PVC can be low-migration, cold-flexible, flame-retardant, low-odour and highly cleanable. Budget PVC problems usually come from low-grade plasticiser and excessive filler, not from PVC chemistry itself.

PU umelá koža

PU umelá koža uses polyurethane resin rather than PVC. The polymer can be built on polyester polyol, polyether polyol or polycarbonate polyol, and that choice determines hydrolysis resistance. Most PU is produced by transfer coating: the resin is cast onto release paper, dried, then laminated to a knit or woven backing, which allows fine grain reproduction. Microfiber PU goes further and impregnates a three-dimensional nonwoven bundle to imitate the fibre structure of real leather. PU coatings normally weigh 300 to 650 g/m², which matters for weight-sensitive products such as luggage and footwear. However, lighter weight often means a thinner coating, and standard polyester PU remains vulnerable to hydrolysis in hot, humid service. Solvent-based PU also carries its own emissions profile. A more detailed technical breakdown of the two chemistries is available in our comparison of the rozdiely medzi PVC umelou kožou a PU umelou kožou .

PVC vs PU koža: Porovnanie vedľa seba

Nižšie uvedená tabuľka odráža typické komerčné rozsahy z bežných výrobných sérií. S číslami zaobchádzajte ako s východiskovým bodom pre špecifikáciu, nie ako s univerzálnymi konštantami. Dobre formulované PVC môže prekonať zle formulovaný PU na niekoľkých radoch naraz a PVC zostáva stabilnejšou voľbou vo vlhkých, stieracích a nehorľavých aplikáciách.

Typické komerčné hodnoty pre potiahnutú syntetickú kožu; skutočný výkon sa líši podľa zloženia, podkladu, hrúbky a povrchovej úpravy.
Nehnuteľnosť PVC umelá koža PU umelá koža
Základná chémia PVC živica, zmäkčovadlo bez obmedzenia, plnivo CaCO3, stabilizátory Polyuretánová živica, polyester, polyéter alebo polykarbonátový polyol
Typická hmotnosť 480 až 900 g/m² 300 až 650 g/m²
Pocit ruky Nastaviteľné od pevnej po príjemnú na dotyk penením a konečnou úpravou; drží hlboké razenie Spočiatku mäkké a teplé, ale často tenšie a menej podporujúce
Oder, Martindale ISO 12947 štandardne 25 000 až 60 000 cyklov; zmluvné stupne môžu dosiahnuť 80 000 až 150 000 40 000 až 150 000 cyklov, viac pre mikrovlákno, ale môže klesnúť po starnutí vlhkom
Flex pri nízkej teplote, ISO 5402 Môže byť formulovaný pre -20 °C alebo nižšie so správnym plastifikátorom Dobrá ohybnosť pri nízkych teplotách s polykarbonátovými triedami, ale platia kompromisy medzi cenou a hydrolýzou
Starnutie za tepla a vlhka Nehydrolyzuje; Zmäkčovadlá s nízkou migráciou zostávajú stabilné Polyester-polyolové druhy môžu hydrolyzovať nad 70 °C a 90 % relatívnej vlhkosti
Správanie plameňa Vo svojej podstate samozhášavý; dostupné formulácie s nízkym obsahom dymu Horí ľahšie, vyžaduje pridanie spomaľovačov horenia, môže kvapkať
Priedušnosť Pevné PVC je nízke, ale mikroperforované a penové PVC zvyšuje komfort Vyššie, najmä mikrovlákno, ale často s nižšou pevnosťou a rizikom hydrolýzy
Tolerancia čistenia Vynikajúce s neutrálnymi čistiacimi prostriedkami, vodou a bežnými dezinfekčnými prostriedkami Dobré, ale niektoré vrchné nátery sú citlivé na alkohol
Cenový index 100 (základná hodnota) 120 až 180 v závislosti od polyolu a procesu
Najlepšie sa hodí Veľmi frekventované, stierateľné, vlhké, nehorľavé, automobilové, nábytkové, fitness a nástenné povrchy Na dotyk kritické, ultraľahké, priedušné povrchy s nízkym zápachom

Odolnosť: Oder, ohyb a to, čo skutočne zabíja každý materiál

Argumenty trvanlivosti sa zvyčajne mýlia, pretože ľudia porovnávajú nesprávny spôsob zlyhania. PVC zriedka odumiera oderom; keď zlyhá, je to zvyčajne preto, že lacná formulácia použila príliš veľa plniva alebo nesprávne zmäkčovadlo. S plastifikátorom s nízkou migráciou a ochranným vrchným náterom si PVC môže zachovať celistvosť povrchu po celé roky. PU zriedka zomiera stratou zmäkčovadla; odumiera hydrolýzou alebo vrchným náterom, ktorý nedokáže opakovane ohýbať.

Odolnosť voči oderu

Na súprave Martindale dobre postavené PVC čalúnenie bežne vydrží 25 000 až 60 000 cyklov pred viditeľnou zmenou povrchu, čo je dosť pre zmluvný nábytok, školské sedadlá a výplne dverí vozidiel. Zmluvné PVC môže dosiahnuť 80 000 až 150 000 cyklov. PU, najmä mikrovlákno PU, často prekračuje 100 000 cyklov v suchých podmienkach, ale jeho výhoda sa zmenšuje alebo obracia po starnutí za tepla a vlhkosti. Ak aplikácia zahŕňa neustály klzný kontakt plus čistenie a vlhkosť, PVC zostáva predvídateľnejšou špecifikáciou.

Únava ohybu a studená trhlina

Flexometre ohýbajú pás materiálu cez pevný uhol, kým nepraskne. Flexibilné PVC so stredným plastifikátorom môže dosiahnuť 50 000 až 150 000 cyklov pri izbovej teplote. Nízkoteplotný výkon závisí od výberu zmäkčovadla, nie od PVC ako skupiny; správne formulované PVC zvládne manipuláciu v chladnom počasí. PU na báze polykarbonátu zvláda ohyb za studena výrazne lepšie, ale stojí to viac a stále nesie riziko hydrolýzy v horúcich a vlhkých podmienkach.

Hydrolýza a vlhké starnutie

Toto je Achillova päta PU. Štandardný polyester-polyolový PU skladovaný alebo používaný pri teplote približne nad 70 °C a 90 % relatívnej vlhkosti sa môže na esterovej väzbe rozpadnúť a vytvoriť lepkavý, kriedový povrch, ktorý sa odlupuje od podkladu. Polyéterové a polykarbonátové polyoly dramaticky zlepšujú odolnosť, ale sú drahšie. PVC nehydrolyzuje. Ak sa váš produkt prepravuje cez tropické prístavy, sedí v horúcom kontajneri alebo pracuje v parnom prostredí, pred schválením vzorky je bezpečnejšie predvolené PVC so zmäkčovadlom s nízkou migráciou.

Odolnosť voči oderu je zachovaná po piatich rokoch v horúcich a vlhkých podmienkach

100% 75 % 50 % 25 % 0% Rok 0 1. rok 2. ročník 3. ročník 4. ročník 5. ročník
PVC, plastifikátor s nízkou migráciou PU, štandardný polyesterový polyol

Ilustratívny trend založený na typických výnosoch z polí; PVC s nízkou migráciou udržuje integritu povrchu dlhšie vo vlhkom teple, zatiaľ čo štandardný polyesterový PU stráca pevnosť rýchlejšie, keď začne hydrolýza.

Cena: Jednotková cena nie je číslo, na ktorom záleží

Cenová ponuka za meter je najmenej užitočná cena v projekte zo syntetickej kože. Dôležité sú náklady na rok služby a toto číslo zahŕňa náhradnú prácu, prepravu druhej zásielky a poškodenie dobrého mena zlyhaného povrchu.

Urobte si projekt sedenia v pohostinstve so 100 m² viditeľného čalúnenia. Štandardné PVC za 6,20 USD za meter stojí 620 USD za prvú krytinu. Zmluvné nehorľavé PVC za 7,80 USD stojí 780 USD. Poťahovaný PU za 9,40 USD stojí 940 USD a PU z mikrovlákna za 12,00 USD stojí 1 200 USD. Ak je štandardné PVC špecifikované so zmäkčovadlom s nízkou migráciou a bežným čistením, môže slúžiť päť rokov. PVC triedy FR môže dosiahnuť osem rokov. Potiahnutý PU vo vlhkom prevádzkovom prostredí môže potrebovať obnovu v treťom roku. Poradie potom jednoznačne uprednostňuje PVC z hľadiska celkových nákladov.

Päťročné celkové náklady na 100 m² čalúnenia s realistickými predpokladmi výmeny

PVC, štandardné
620 USD
PVC, zmluvná trieda FR
780 USD
PU, potiahnuté
1 504 USD
PU, mikrovlákno
1 200 USD

Bary sa zvýšili na maximum 2 200 USD. Predpokladá sa, že štandardné PVC a FR triedy vydržia pri bežnom čistení päť rokov; Predpokladá sa, že PU povlak potrebuje jednu obnovu za rok tri vo vlhkom prevádzkovom prostredí; PU z mikrovlákna sa predpokladá, že za kontrolovaných podmienok vydrží päť rokov. Práca, preprava a prestoje sa odhadujú na 60 % materiálových nákladov na jedno zhodnotenie.

Pocit, pohodlie a priedušnosť

Dotyk je často prezentovaný ako najjasnejšia výhoda PU, ale medzera je užšia, ako naznačujú vzorkovnice. Polyuretánové vrchné nátery môžu byť formulované tak, aby boli suché, voskové alebo hodvábne, a proces prenosového náteru reprodukuje jemné detaily. PVC môže byť tiež napenené, povrchovo upravené a reliéfne, aby sa doručila mäkká a teplá ruka. Rozdiel je v tom, že PVC si vo všeobecnosti zachováva lepšiu oporu, tvarovú stálosť a čistiteľnosť, zatiaľ čo mäkkosť PU môže prísť s tenším povlakom a vyšším rizikom hydrolýzy.

Priedušnosť má podobný vzorec. Pevný PVC povlak takmer úplne blokuje paru, takže sedadlo z PVC môže byť po dvadsiatich minútach kontaktu vlhké. Mikroperforované a penové PVC zlepšuje prúdenie vzduchu a pohodlie. PU, a najmä mikrovlákno PU, umožňuje určitý prenos vlhkosti, pretože polymérová štruktúra je otvorenejšia. Ani jeden materiál sa nevyrovná pravej koži, ale dobré penové alebo mikroperforované PVC je praktickou a odolnou možnosťou pre väčšinu projektov sedadiel a obkladov stien.

Hmotnosť je tretím komfortným faktorom. PU pri 350 g/m² ušetrí zhruba 200 až 300 gramov na meter štvorcový v porovnaní s porovnateľným PVC. Na 22-palcovom príručnom kufri je to významný rozdiel pri preprave a manipulácii a v obuvi to mení spôsob, akým sa topánka rozbije počas prvého týždňa. Pre väčšinu aplikácií v oblasti čalúnenia, automobilového priemyslu, fitness a obkladov stien však viac ako úspora hmotnosti záleží na dodatočnej podpore a odolnosti PVC.

Chemická zhoda, zápach a kvalita vzduchu v interiéri

Súlad je oblasť, kde sa lacný materiál potichu stáva drahým. Dve syntetické kože môžu vo vzorkovníku vyzerať rovnako a sedieť na opačných stranách predpisu. Moderné PVC je plne schopné splniť požiadavky obmedzeného trhu, ak sa zvolí správny systém zmäkčovadla a vrchného náteru.

PVC: zmäkčovadlá bez obmedzenia a systémy s nízkou migráciou

Obmedzené ftaláty ako DEHP, DBP, BBP a DIBP sú obmedzené podľa položky 51 prílohy XVII k nariadeniu REACH pre výrobky na európskom trhu a podobné obmedzenia sa vzťahujú aj na výrobky pre deti v Severnej Amerike. Vyhovujúca výroba PVC používa neobmedzené zmäkčovadlá ako DINP alebo DOTP. Druhy PVC s nízkou migráciou a nízkym obsahom VOC sú dostupné aj pre automobilový priemysel, nábytok a interiérové ​​dekorácie. PVC je vo svojej podstate samozhášavý a formulácie s nízkym obsahom dymu môžu spĺňať náročné limity hustoty dymu a toxicity. To je hlavná výhoda v MHD, zmluvnom nábytku a fitness zariadeniach.

PU: zvyšky rozpúšťadiel a zápach

Výroba PU na báze rozpúšťadla môže zanechať zvyšky dimetylformamidu alebo toluénu, ak nie sú správne kontrolované fázy sušenia a prania. PU systémy na vodnej báze a bez rozpúšťadiel toto riziko do značnej miery odstraňujú a tiež výrazne znižujú zápach. Pre utesnené interiéry, ako sú kabíny áut, sú štandardnými kritériami prijatia testy kvality vzduchu v interiéri vozidla, ako je VDA 270 pre zápach a DIN 75201 pre zahmlievanie, pričom PU sa posudzuje rovnako prísne ako PVC. PU tiež vo všeobecnosti potrebuje pridané spomaľovače horenia, ktoré môžu spôsobiť vlastné problémy s zápachom a emisiami.

Zdieľané požiadavky

Bez ohľadu na to, ktorý polymér si vyberiete, očakávajte, že poskytnete dôkazy o obmedzených amínoch v azofarbivách, ťažkých kovoch, celkovo prchavých organických zlúčeninách a na niektorých trhoch v polycyklických aromatických uhľovodíkoch. Ekologické značky z textilu zostávajú najrýchlejším spôsobom, ako dokázať, že celá konštrukcia, nielen povrchová úprava, spĺňa uznávanú hranicu.

Aplikácia podľa aplikácie: Kde vyhráva každý materiál

Debata sa vyrieši oveľa rýchlejšie, keď sa aplikuje na konkrétny produkt. Nižšie je uvedených šesť kategórií, v ktorých je výber najčastejšie napadnutý pri skutočných nákupných rozhodnutiach. Vo väčšine z nich je PVC bezpečnejšou prvou špecifikáciou.

Automobilové interiéry

Kabíny vozidiel vyžadujú odolnosť proti oderu, farebnú stálosť pri odieraní, nízke zahmlievanie a správanie pri plameňoch. PVC dominuje na dverových paneloch, spodných prístrojových paneloch a mnohých čalúnení sedadiel, pretože sa hlboko vytláča, znáša čistiace prostriedky a samozháša. Systémy zmäkčovadiel s nízkym zahmlievaním riešia zahmlievanie čelného skla. PU víťazí na volantoch, čalúnení stropu a niektorých prémiových povrchoch sedadiel, kde záleží na hebkom dotyku a nízkom lesku. Praktickým kompromisom, ktorý využívajú mnohé programy, je PVC na vysoko opotrebovaných spodných plochách a kontaktných plochách, pričom PU len tam, kde je jeho dotyková výhoda podstatná.

High Wear-Resistant PVC Car Interior Leather Koža interiéru auta z PVC s vysokou odolnosťou voči opotrebovaniu Koža z PVC s vysokou odolnosťou voči opotrebovaniu je vysoko výkonná tkanina určená pre interiéry automobilov, vhodná na rôzne materiály na dekoráciu interiéru, ako sú c... Zobraziť produkt →

Sedacie súpravy a čalúnený nábytok

Domácnostiam s malými deťmi sa vo všeobecnosti darí lepšie s PVC, ktoré vytlačí rozliatu šťavu a dá sa utrieť vlhkou handričkou bez zmeny farby. Domácnosti nakupujúce na komfort môžu uprednostňovať PU, pretože PU pohovka je v chladnej miestnosti teplejšia. Nepozorovateľná je migrácia zmäkčovadla na nekvalitnom PVC, kde sa obal prilepí na seba a naberie farbivo z čohokoľvek, čoho sa počas skladovania dotkne. Hľadajte kompatibilný vrchný náter s nízkou migráciou a uvedený výsledok testu migrácie. So správnym zložením je PVC vhodnejšou rodinnou voľbou s dlhou životnosťou.

Soft-Touch Anti-Stain Faux Leather for Sofas Umelá koža Soft-Touch proti škvrnám na pohovky Naša umelá koža Soft-Touch Anti-Stain na pohovky je vyrobená z vysoko kvalitnej PVC/PU kože, ktorá sa môže pochváliť jemnou, mäkkou povrchovou štruktúrou, prirodzenou štruktúrou a pohodlnou... Zobraziť produkt →

Pre kupujúcich, ktorí zostavujú kompletný program čalúnenia, náš sedacia súprava zo syntetickej kože pokrýva ako mäkké, tak aj odolné PVC konštrukcie v rovnakých farebných štandardoch, čo zabraňuje nesúladu odtieňov, ktorý sa objavuje, keď PVC a PU pochádzajú od rôznych dodávateľov.

Tašky a batožina

Batožina je záležitosťou hmotnosti a ľahší povlak PU poskytuje výhodu na príručných taškách a vozíkoch s mäkkými stenami. PVC si zachováva silnejšiu výhodu tam, kde sa vyžaduje odolnosť, vodotesnosť, vysokofrekvenčné zváranie a silný reliéfny povrch, ako napríklad krokodílie zrno. PVC tiež lepšie odoláva oderu a odieraniu, keď sa puzdro ťahá cez letiskové podlahy. Pre väčšinu ťažko použiteľnej batožiny zostáva PVC robustnejšou špecifikáciou.

Obuv

Zvršky topánok žijú s neustálym ohýbaním a vlhkosťou. PU, najmä triedy na báze polykarbonátu, dobre zvláda únavu z ohybu a praskanie za studena, a preto je mnoho zvrškov strednej triedy PU. PVC sa častejšie objavuje v podšívkach, detských sandáloch a nepremokavých topánkach v štýle holínky, kde je jeho nízka priepustnosť pary vlhkosti, ľahké zváranie a čistenie skutočne výhodami. Pre nepremokavú a ľahko čistiteľnú obuv je PVC často lepšou technickou voľbou.

Fitness vybavenie

Ide o prekvapivo vyváženú kategóriu. Lavice a podložky sú vystavené potu, telesným olejom a opakovanému stláčaniu a utierateľný povrch PVC a prirodzená odolnosť voči ohňu sú atraktívne. Vyberte si kvalitu PVC s ochranným vrchným náterom a zmäkčovadlom s nízkou migráciou, aby ste odolali extrakcii soli a opaľovacieho krému. PU s ochranným vrchným náterom tomu lepšie odoláva v niektorých suchých prostrediach, ale potrebuje dodatočný balíček spomaľovača horenia, aby prešiel bezpečnostnými testami, ktoré poisťovne stále viac požadujú. Pre rušné telocvične je PVC zvyčajne odolnejším a vyhovujúcim východiskovým bodom.

Sweat-Proof Fire-Retardant Faux Leather for Fitness Equipment Nehorľavá umelá koža odolná voči potu pre fitness vybavenie Protipožiarna umelá koža odolná voči potu je navrhnutá špeciálne pre fitness zariadenia. Je trvanlivý a odolný voči opotrebovaniu, zachováva si hladký povrch bez prasklín a pľuzgierov... Zobraziť produkt →

Interiérové dekorácie a obklady stien

Nástenné panely a mäkké obklady stien sú poháňané skôr zápachom a kvalitou vnútorného vzduchu než oderom. Nižší obsah zmäkčovadiel PU a nižší profil zápachu ho robia štandardným v niektorých projektoch s nízkym zápachom, zatiaľ čo PVC zostáva konkurencieschopné v oblastiach s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a servisné chodby, kde odolnosť proti plesniam a čistiteľnosť prevyšujú pocit. Druhy PVC s nízkym zápachom a nízkym obsahom VOC teraz uzatvárajú veľkú časť pachovej medzery, vďaka čomu je PVC univerzálnejšou a odolnejšou voľbou pre väčšinu zmluvných interiérov.

Ako špecifikovať materiál bez spálenia

Väčšina sťažností, ktoré sa dostanú k dodávateľovi, je vysledovateľná podľa špecifikácie, ktorá nikdy neuvádzala kritickú vlastnosť. Jediná stránka kritérií prijatia zabráni takmer všetkým. Nižšie uvedený kontrolný zoznam obsahuje hodnoty, ktoré skutočne spôsobujú spory.

Minimálne akceptačné kritériá, ktoré treba písomne ​​dohodnúť pred vystavením objednávky.
Parameter Typická požiadavka Prečo na tom záleží
Celková hmotnosť Uvedené gramy na meter štvorcový, tolerancia plus alebo mínus 5 % Nízka hmotnosť môže znamenať menej povlaku alebo viac plniva; potvrdiť obsah polyméru
Hrúbka Uvedené milimetre, tolerancia plus alebo mínus 0,05 mm Ovplyvňuje životnosť ohybu, správanie pri zváraní a zošívaní
Šírka a dĺžka rolky 137 alebo 142 cm, tolerancia plus alebo mínus 1 %, nominálna dĺžka kotúča 50 m Krátke kotúče zvyšujú odpad pri rezaní a jednotkové náklady
Obrusovanie Minimálne cykly Martindale pre zamýšľané použitie Jediný najlepší proxy pre životnosť povrchu
Flex a studená trhlina Minimálne cykly pri najnižšej očakávanej prevádzkovej teplote Zabraňuje praskaniu počas zimnej prepravy
Farebná stálosť voči oteru Hodnotenie za mokra a za sucha sa dohodlo na referenčnom vzorkovníku Zabraňuje prenosu farbiva na oblečenie a biele čalúnenie
Typ zmäkčovadla alebo polyolu Písomne pomenované; pre PVC, štátne zmäkčovadlo bez obmedzenia a migračný stupeň Určuje poddajnosť, odolnosť voči zápachu a hydrolýze
Výkon plameňa Pomenovaná testovacia metóda a prahová hodnota Kritériá prijatia sa líšia podľa trhu a sektora
Zápach a emisie Hodnotenie zápachu a limit VOC, ak je výrobok priložený Dôležité pre kabíny vozidiel a utesnený nábytok

Dva ďalšie zvyky oddeľujú skúsených kupujúcich od všetkých ostatných. Najprv vždy schvaľte výrobnú vzorku zo skutočnej linky, ktorá bude spracovávať vašu objednávku, nie laboratórnu vzorku, pretože dávkovanie zmäkčovadla a teploty pece sa medzi linkami líšia. Po druhé, uchovávajte zapečatený a datovaný odkaz na schválenú vzorku, pretože spory týkajúce sa farby a hmatu po šiestich mesiacoch nie je možné vyriešiť bez neho.

Päť mýtov, ktoré stoja kupujúcich peniaze

  • "PU je vždy šetrnejší k životnému prostrediu." PU na báze rozpúšťadla môže mať vyšší profil emisií ako moderné PVC s nízkou migráciou. Odpoveď určuje proces a výber zmäkčovadla alebo polyolu, nie tri písmená na etikete.
  • "PVC je lacnejšie, takže je to len rozpočtová možnosť." Lacné PVC je možnosť rozpočtu. Zmluvné nehorľavé PVC s nízkou migráciou často stojí viac na meter ako základný PU a stále to môže byť lepšia kúpa, pretože vydrží dlhšie a odoláva vlhkosti.
  • "PU nikdy nepraská." Štandardný polyesterový PU môže hydrolyzovať v horúcich a vlhkých podmienkach a praskať horšie ako PVC. Rozhodujúcim faktorom je typ polyolu.
  • "Syntetická koža znamená PVC." PVC aj PU sú syntetické. Tento výraz nehovorí nič o chémii, a preto by ste si mali vždy vyžiadať technický list.
  • "Priedušný znamená vodeodolný." Mikroperforácia zlepšuje pohyb vzduchu, ale tiež vytvára cestu pre tekutinu. Ak musí produkt odolať poliatiu, špecifikujte namiesto toho pevný PVC povlak.

Často kladené otázky

Je PU koža drahšia ako PVC koža?

Zvyčajne áno. Pri porovnateľnej hrúbke má PU zvyčajne 20 až 80 percent cenovú prirážku, pretože polyuretánová živica stojí viac ako zmes PVC a proces prenosu je pomalší. Prémia sa zužuje, keď je PVC vyhovujúca trieda spomaľujúca horenie s nízkou migráciou.

Ktorá vydrží dlhšie?

Závisí to od režimu zlyhania, ktorému ste vystavení. V suchom, abrazívnom, utierateľnom prostredí PVC často vydrží dlhšie. V horúcom, vlhkom a ohybnom prostredí môže správne špecifikovaný PU, najmä na báze polykarbonátu alebo polyéteru, prekonať štandardné PVC. PVC však nehydrolyzuje, takže PVC s nízkou migráciou je bezpečnejšou voľbou s dlhou životnosťou vo vlhkých, tropických a čistiacich aplikáciách.

Je PU koža dostatočne priedušná, aby na nej sedela celé hodiny?

Je to lepšie ako pevné PVC, ale stále ďaleko za pravou kožou alebo tkaninou. Ak je prioritou priedušnosť, možnosťou je mikrovlákno PU s mikroperforáciou, ale penové alebo mikroperforované PVC môže tiež zlepšiť pohodlie pri zachovaní odolnosti a čistiteľnosti PVC.

Môže byť PVC koža použitá v interiéroch áut?

Áno, a je široko používaný na dverových paneloch, spodnom obložení a čalúnení sedadiel. Obmedzeniami sú zahmlievanie, migrácia zmäkčovadiel a toxicita dymu, pričom tieto všetky možno zvládnuť pomocou správneho systému zmäkčovadla a vrchného náteru s nízkou mierou zahmlievania.

Obsahuje PVC koža obmedzené množstvo ftalátov?

Nemalo by, ak sa predáva na regulovaných trhoch. Pri výrobe v súlade s požiadavkami sa používajú zmäkčovadlá bez obmedzenia, ako sú DINP alebo DOTP, čo musí byť potvrdené písomne ​​protokolmi o skúškach a nie prevzaté zo slova „eko“ na vzorkovnici.

Je mikrovlákno PU rovnaké ako PU koža?

Mikrovlákno PU je podskupinou PU kože. Chémia náteru je podobná, ale podklad je z trojrozmernej netkanej textílie z mikrovlákna, nie z úpletu, čo poskytuje vyšší strop oderu, mäkší pocit z ruky a lepší prenos vlhkosti. Stále so sebou nesie riziko hydrolýzy, pokiaľ nie je špecifikovaný polyéterový alebo polykarbonátový polyol.

Ktorý materiál je lepší do vlhkého prostredia?

PVC s nízkou migráciou je vo všeobecnosti bezpečnejšie pri konštantnej vlhkosti, pretože nehydrolyzuje. Ak sa na dotyk vyžaduje PU, špecifikujte polyéterový alebo polykarbonátový polyol a potvrďte výsledky testu hydrolýzy.

Čo je lepšie pre detský nábytok?

PVC sa ľahšie čistí a ťažšie poškodzuje, ale musí byť certifikované bez obsahu ftalátov a ťažkých kovov. Na dotykový zážitok sa niekedy vyberá mäkký PU odolný proti škvrnám, aj keď to stojí viac a ľahšie sa zafarbí. Pre väčšinu rodín je praktickejšou voľbou vyhovujúce PVC s vrchným náterom s nízkou migráciou.

Ak vážite PVC oproti PU pre konkrétny produkt, najrýchlejšou cestou k rozhodnutiu je sada porovnávacích vzoriek, a nie dlhší technický list. Pošlite nám aplikáciu, očakávanú životnosť, cieľový trh a poruchu, ktorej sa najviac obávate, a my priradíme triedu PVC a triedu PU na rovnakú podložku, farebný štandard a hrúbku, aby ste mohli vykonať skutočné testy švov, zvarov, oderu a ohybu na rovnakých východiskových bodoch. Vo väčšine prípadov bude vzorka PVC spĺňať požiadavky s lepšími celkovými nákladmi, lepšou odolnosťou proti vlhkosti a jednoduchším čistením. Toto porovnanie trvá asi dva týždne a natrvalo vyrieši spor, pretože dovtedy je rozhodnutie založené na vašej vlastnej produkčnej úrovni a nie na všeobecnom pravidle, ktoré nikdy neplatilo pre každú aplikáciu.

Správy